event burgee venue burgee

Class Championships 2019

Newhaven & Seaford Sailing Club. Seaford

Results are provisional as of 9/6/19

Catamaran Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1
   
R2
   
Total Nett
1st Rincewind Dart 18 6911 Jamie Lynch   1.0 1.0 2.0 2.0
2nd The Janet Swan Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries   3.0 2.0 5.0 5.0
3rd   Sprint 15 1216 Jazz Turner Ed Rollestone 2.0 3.0 5.0 5.0
4th   Sprint 15 Sport 330 Terry Jones   5.0 4.0 9.0 9.0
5th   Sprint 15 Sport 1919 Mike Godwin   4.0 7.0 11.0 11.0
6th Pure Genius Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto   7.0 5.0 12.0 12.0
7th Men Behaving Badly Hobie 18 109628 Dave Robertson James Robertson 6.0 6.0 12.0 12.0
8th   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins   8.0 8.0 16.0 16.0
9th   Sprint 15 Sport 1330 Ian Johnson   10.0 9.0 19.0 19.0
10th Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards 9.0 10.0 19.0 19.0

Menagerie Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1
   
R2
   
Total Nett
1st   Finn 595 Ed Thorburn   1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Misty Blue Streaker 1706 Noel West   3.0 2.0 5.0 5.0
3rd   RS FEVA XL 6327 Harvey Jenkins Ben Ahupson 2.0 3.0 5.0 5.0
4th   RS FEVA XL 6329 Toby Holmes-Ling Edward Moakes 5.0 DNF 5.0 DNC 10.0 10.0

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1
   
R2
   
Total Nett
1st   Laser Radial 64200 Zoe McCaig   2.0 1.0 3.0 3.0
2nd   Laser 163450 Nick Bush   1.0 5.0 6.0 6.0
3rd Icterus Laser 46237 Sean Beevers   4.0 2.0 6.0 6.0
4th Bow Rain Laser Radial 122345 Jo West   3.0 3.0 6.0 6.0
5th   Laser Radial 201962 Toby Rollestone   6.0 4.0 10.0 10.0
6th   Laser Radial 81 Penelope Duncan   5.0 8.0 DNC 13.0 13.0
7th   Laser 7 Simon Suter   7.0 8.0 DNC 15.0 15.0

R1 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Rincewind Dart 18 6911 Jamie Lynch   11.27.05 0.43.05 8 0.50.27 1.0
2   Sprint 15 1216 Jazz Turner Ed Rollestone 11.28.30 0.44.30 7 0.53.12 2.0
3 The Janet Swan Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries   11.31.34 0.47.34 7 0.58.12 3.0
4   Sprint 15 Sport 1919 Mike Godwin   11.31.49 0.47.49 7 0.58.31 4.0
5   Sprint 15 Sport 330 Terry Jones   11.32.37 0.48.37 7 0.59.29 5.0
6 Men Behaving Badly Hobie 18 109628 Dave Robertson James Robertson 11.28.33 0.44.33 7 1.00.41 6.0
7 Pure Genius Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto   11.28.11 0.44.11 6 1.03.04 7.0
8   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins   11.29.03 0.45.03 6 1.04.19 8.0
9 Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards 11.27.09 0.43.09 6 1.07.22 9.0
10   Sprint 15 Sport 1330 Ian Johnson   11.32.18 0.48.18 5 1.22.44 10.0

R2 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Rincewind Dart 18 6911 Jamie Lynch   12.23.09 0.35.09 6 0.41.10 1.0
2 The Janet Swan Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries   12.23.36 0.35.36 5 0.45.44 2.0
3   Sprint 15 1216 Jazz Turner Ed Rollestone 12.24.30 0.36.30 5 0.45.49 3.0
4   Sprint 15 Sport 330 Terry Jones   12.24.01 0.36.01 5 0.46.16 4.0
5 Pure Genius Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto   12.24.22 0.36.22 5 0.46.43 5.0
6 Men Behaving Badly Hobie 18 109628 Dave Robertson James Robertson 12.27.28 0.39.28 6 0.47.02 6.0
7   Sprint 15 Sport 1919 Mike Godwin   12.25.13 0.37.13 5 0.47.49 7.0
8   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins   12.25.28 0.37.28 5 0.48.08 8.0
9   Sprint 15 Sport 1330 Ian Johnson   12.26.27 0.38.27 5 0.49.24 9.0
10 Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards 12.23.32 0.35.32 5 0.49.56 10.0

R1 - Menagerie Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Finn 595 Ed Thorburn   11.33.38 0.43.38 6 0.41.31 1.0
2   RS FEVA XL 6327 Harvey Jenkins Ben Ahupson 11.34.38 0.44.38 5 0.43.12 2.0
3 Misty Blue Streaker 1706 Noel West   11.31.52 0.41.52 5 0.44.32 3.0
4   RS FEVA XL 6329 Toby Holmes-Ling Edward Moakes   DNF     5.0

R2 - Menagerie Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Finn 595 Ed Thorburn   12.23.39 0.29.39 4 0.28.13 1.0
2 Misty Blue Streaker 1706 Noel West   12.26.53 0.32.53 4 0.29.09 2.0
3   RS FEVA XL 6327 Harvey Jenkins Ben Ahupson 12.30.26 0.36.26 4 0.29.23 3.0
4   RS FEVA XL 6329 Toby Holmes-Ling Edward Moakes   DNC     5.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 163450 Nick Bush   11.28.52 0.38.52 5 0.35.22 1.0
2   Laser Radial 64200 Zoe McCaig   11.30.48 0.40.48 5 0.35.38 2.0
3 Bow Rain Laser Radial 122345 Jo West   11.31.12 0.41.12 5 0.35.59 3.0
4 Icterus Laser 46237 Sean Beevers   11.32.20 0.42.20 5 0.38.31 4.0
5   Laser Radial 81 Penelope Duncan   11.28.34 0.38.34 4 0.42.06 5.0
6   Laser Radial 201962 Toby Rollestone   11.31.29 0.41.29 4 0.45.17 6.0
7   Laser 7 Simon Suter   11.19.09 0.29.09 2 1.06.19 7.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser Radial 64200 Zoe McCaig   12.26.13 0.32.13 4 0.28.08 1.0
2 Icterus Laser 46237 Sean Beevers   12.26.35 0.32.35 4 0.29.39 2.0
3 Bow Rain Laser Radial 122345 Jo West   12.28.11 0.34.11 4 0.29.51 3.0
4   Laser Radial 201962 Toby Rollestone   12.31.10 0.37.10 4 0.32.28 4.0
5   Laser 163450 Nick Bush   12.24.22 0.36.22 4 0.33.05 5.0
6   Laser Radial 81 Penelope Duncan     DNC     8.0
6   Laser 7 Simon Suter     DNC     8.0

WWW.NSSC.ORG.UK
recordernssc@nssc.org.uk

WWW.NSSC.ORG.UK
recordernssc@nssc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux